Sposoby na oparzenia

Oparzenie to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Jego przyczyną może być wrzątek, środki chemiczne bądź zbyt długie wystawienie ciała na silne promieniowanie słoneczne. Skutki zazwyczaj są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Poparzone miejsce piecze, robi się coraz bardziej czerwone, nierzadko pojawiają się bąble. Jeżeli uszkodzenie skóry jest bardzo głębokie (III i IV stopień) dochodzi do martwicy tkanek, pojawiają się blizny i rany. Z najczęstszymi przyczynami i skutkami oparzeń możemy sobie poradzić sami, bez pomocy lekarza. Z kolei oparzenia chemiczne (np. wypicie płynów czyszczących, kontakt z kwasami) czy oparzenia elektryczne (prąd) wymagają jak najszybszego kontaktu ze służbami zdrowia.

Z miejsca dotkniętego poparzeniem nie zrywamy ubrania czy innych rzeczy. Jeżeli możemy bez problemu ściągnąć z ręki zegarek, bransoletki czy pierścionki – ściągamy je. Ubranie obcinamy na tyle, na ile pozwala na to rana. Uszkodzone miejsce jak najszybciej ochładzamy. Rękę czy nogę wkładamy pod ciągły strumień zimnej wody. Jeżeli oparzenie miało miejsce w jamie ustnej, dajemy poszkodowanemu do picia zimną wodę lub wkładamy mu do ust kostki lodu. Zimne okłady muszą być stosowane co najmniej przez 30 minut. Dzięki temu zmniejszymy uszkodzenie skóry i ból.

Nie smarujmy chorego miejsca tłustymi kremami czy maściami, nie przeznaczonymi do oparzeń. Wywoła to więcej problemów niż korzyści.Możemy użyć kremu bądź pianki o działaniu chłodzącym, w skład której wchodzi D-panthenol. Ma on działanie nawilżające i pomaga w szybszej regeneracji naskórka. Preparaty z prowitaminą B5 mają zazwyczaj lekką konsystencję, więc pozwalają poparzonym miejscom oddychać.

Be the first to comment on "Sposoby na oparzenia"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*