DLACZEGO BOLI ?

Cały organizm człowieka opleciony jest gęstą siecią włókien nerwowych, które zbierają informacje z najbardziej nawet drobnych struktur naszego organizmu i przekazują je dalej, aż do centralnego układu nerwowego. Stamtąd zaś przesyłane są bodźce do poszczególnych narządów.

Prześledźmy taki przykładowy "transport" informacji. Sięgnijmy do wcześniejszego przykładu z gorącym garnkiem. Kiedy go dotknąłeś zakończenia nerwowe w skórze dłoni odebrały szereg bodźców: rozpoznały materiał, z którego jest zrobione naczynie, odróżniły czy garnek jest suchy, czy wilgotny, rozpoznały czy jest zimny czy ciepły. Sam dotyk dostarczył nawet pewnych informacji o kształcie naczynia. Ta informacja pobiegła dalej aż do rdzenia kręgowego w którym znajdują się szlaki nerwowe, przypominające wielopasmowe autostrady. I tak jak na prawdziwej autostradzie są pasy dla szybkich i wolnych aut, w rdzeniu są szlaki przewodzące różne informacje - jedne pędzą wolniej, inne szybciej. Jednym z takich szlaków nasza informacja dociera do centralnego układu nerwowego, czyli w pewnym uproszczeniu do mózgu. Ten przyjmuje ją i przetwarza.

W naszym umyśle powstaje obraz przedmiotu, którego dotykamy. Jeśli, jak w naszym przykładzie, garnek jest gorący informacja o tym fakcie dominuje. Mówimy, że został przekroczony próg bólu (proszę nie mylić z progiem wrażliwości na ból, o którym powiemy później). Kiedy dochodzi do przekroczenia progu bólu pozostałe informacje zebrane przez zakończenia nerwowe schodzą na dalszy plan.

Próg bólu jest u wszystkich ludzi jednakowy, bez względu na wiek, płeć czy rasę. Nie tak dawno powszechnie uważano, że noworodki nie odczuwają bólu. To oczywiście nieprawda, natomiast prawdą jest, że nawet kilkuletnie dzieci nie potrafią prawidłowo zlokalizować bólu. Wracając do naszego przykładu: zetknięcie dłoni z gorącym naczyniem spowodowało przekroczenie progu bólu w receptorach. Informacja ta jest błyskawicznie przesyłana znaną już nam drogą do mózgu. Ten także reaguje błyskawicznie. Dochodzi do wniosku, że gorący garnek stanowi zagrożenie dla organizmu. Natychmiast więc wysyła sygnał "cofnij dłoń!!!". Ta informacja pędzi znów autostradą w dół, ale nie do dłoni, lecz do mięśni, które otrzymawszy polecenie spowodują cofnięcie ręki. Wszystko to odbywa się w ułamku sekundy. Czasami twoja reakcja będzie tak gwałtowna, że upuścisz garnek. Ale bywa i tak, na przykład u teściowej na imieninach, że potrafisz się opanować i odstawiasz gorącą filiżankę na stół. Wiesz bowiem, iż teściowa dostała ją od swojej babki w prezencie ślubnym i gdybyś ją stłukł...! Świadczy to o tym, że twój mózg nie tylko wysyła proste polecenie "cofnij dłoń", ale przetwarza bardziej złożone informacje (o teściowej, filiżance i opłakanych konsekwencjach). Ta informacja będzie nam potrzebna do dalszych rozważań w kolejnym rozdziale ("Mnie nie boli, czyli ciebie też nie może boleć").

Prześledźmy twoją dalszą reakcję na ból po dotknięciu gorącego naczynia. Kiedy już je odstawiłeś lub upuściłeś nadal czujesz ból w dłoni. Co robisz? Zwykle machasz ręką, dmuchasz na nią lub wkładasz pod zimną wodę. Zastanawiałeś się dlaczego? Wyobraź sobie, że autostrada w rdzeniu kręgowym jest płatna, a więc przy wjeździe na nią stoi bramka. Każda informacja musi przejść przez tę bramkę. Dmuchając na dłoń, machając nią lub polewając zimną wodą wysyłasz z tego samego obszaru ogromną ilość nowych bodźców, które "tłocząc się" przy bramce blokują ją. Tworzy się "zator", który nie przepuszcza innych bodźców. Tak w dużym uproszczeniu przedstawia się teoria Melzacka i Walla, którzy w latach sześćdziesiątych opracowali teorię bramki. Teoria ta pozostaje aktualna do dziś, choć wiadomo, iż przewodzenie bólu jest procesem znacznie bardziej złożonym i skomplikowanym. Jednakże do naszych rozważań to na razie wystarczy.

 

 

Oparzenie to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Jego przyczyną może być wrzątek, środki chemiczne bądź zbyt długie wystawienie ciała na silne promieniowanie słoneczne. Skutki zazwyczaj są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Poparzone miejsce piecze, robi się coraz bardziej czerwone, nierzadko pojawiają się bąble. Jeżeli uszkodzenie skóry jest bardzo głębokie (III i IV stopień) dochodzi do martwicy tkanek, pojawiają się blizny i rany. Z najczęstszymi przyczynami i skutkami oparzeń możemy sobie poradzić sami, bez pomocy lekarza. Z kolei oparzenia chemiczne (np. wypicie płynów czyszczących, kontakt z kwasami) czy oparzenia elektryczne (prąd) wymagają jak najszybszego kontaktu ze służbami zdrowia.

Z miejsca dotkniętego poparzeniem nie zrywamy ubrania czy innych rzeczy. Jeżeli możemy bez problemu ściągnąć z ręki zegarek, bransoletki czy pierścionki – ściągamy je. Ubranie obcinamy na tyle, na ile pozwala na to rana. Uszkodzone miejsce jak najszybciej ochładzamy. Rękę czy nogę wkładamy pod ciągły strumień zimnej wody. Jeżeli oparzenie miało miejsce w jamie ustnej, dajemy poszkodowanemu do picia zimną wodę lub wkładamy mu do ust kostki lodu. Zimne okłady muszą być stosowane co najmniej przez 30 minut. Dzięki temu zmniejszymy uszkodzenie skóry i ból.

Nie smarujmy chorego miejsca tłustymi kremami czy maściami, nie przeznaczonymi do oparzeń. Wywoła to więcej problemów niż korzyści.Możemy użyć kremu bądź pianki o działaniu chłodzącym, w skład której wchodzi D-panthenol. Ma on działanie nawilżające i pomaga w szybszej regeneracji naskórka. Preparaty z prowitaminą B5 mają zazwyczaj lekką konsystencję, więc pozwalają poparzonym miejscom oddychać.

Które może być największe miasto na północnym – zachodzie kraju? Nie ulega wątpliwości Szczecin. Na to pytanie, nie wyłącznie mieszkańcy portowego miasta, z pewnością odpowiedzieliby tak samo. Mimo że, Szczecin może być jednym z większych miast na mapie własnego kraju, trochę ludzi zdoła coś sporzej na temat tej aglomeracji powiedzieć.

Pożądane byłoby stąd wypromować tę – nieleżącą nad morzem, jak myślą poniektórzy – metropolię. Ciekawą, niekomercyjną akcję promocyjną przygotowali Szczecińscy pasjonaci fotografii a także grafiki, którzy zaproponowali plebiscyt o nazwie – Podniebny Szczecin. O co poprawnie chodzi w owej akcji? Twórcy chcą zobaczyć Szczecin z lotu ptaka a także wymagają pomocy mieszkańców, których zadaniem jest wytypowanie miejsc, którym pożądane byłoby zrobić fotografie z takiej, lotniczej perspektywy.

Stąd pierwszym etapem akcji może być plebiscyt. Już dziś możemy zgłosić swoją kandydaturę miejsca, jakie w naszej opinii warto sfotografować. Nie musi to być najwybitniej popularne miejsce na mapie Szczecina. Każde osiedle, każdy park, jakikolwiek architektoniczny obiekt, ma swoją szansę. Następnym etapem będzie przeprowadzenie zdjęć obiektów, który osiągną najwyższe notowania w plebiscycie.

Końcowym etapem będzie lecz stworzenie wspaniałego, albumu ze zdjęciami, który będzie perfekcyjną promocją miasta. Dziś w pierwszej dziesiątce znajdują się owe obiekty jak Stadion Miejski, Filharmonia, Muzeum Techniki oraz Komunikacji, Jezioro Szmaragdowe, Wały Chrobrego, PAZIM, Gubałówka, Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia, oraz Szczecińskie place.

Lista natomiast cały okres może być otwarta oraz czeka na nasze głosy. Fotografia lotnicza Szczecin zostaną przeprowadzone przez doktorów z olbrzymim doświadczeniem, zdołamy mieć pewność, że miasto z perspektywy lotu ptaka będzie prezentować się zjawiskowo. Pożądane byłoby cały czas głosować i już aktualnie zaproponować kolejne, ważne dla Szczecina jak również mieszkańców tego miasta obiekty, ulice, budynki itd. Ciekawych miejsc nie brakuje, najważniejsza może być nasza kreatywność. Warto już dziś wyruszyć w długi spacer po ulicach miasta oraz wybrać osobiste ulubione miejsca, które wyśmienicie będą się prezentować na fotografiach wykonanych z perspektywy kilkuset metrów nad ziemią.

Głównym celem akcji może być promocja Szczecina, natomiast też promocja fotografii. Zdjęcia uzyskiwane poprzez fachowców, będą odznaczać się najwyższą jakością wykonania, zostaną odpowiednio obrobione graficznie, natomiast następnie trafią do pamiątkowego albumu, który będzie prezentował nasze ulubione miejsca zlokalizowane w portowym mieście. Fotografia lotnicza Szczecin dotycząca najciekawszych miejsc na mapie miasta, będzie ważnym krokiem w kierunku skutecznej reklamy miasta, która być może przyciągnie do metropolii turystów z kraju a także zza granicy.

Celem akcji może być zaprezentowanie najpiękniejszych miejsc na mapie Szczecina z innej, niebanalnej perspektywy. Nawet dla mieszkańców Szczecina, zdjęcia które zrealizują lekarze od fotografii lotniczej będą sporym zaskoczeniem. Należałoby już obecnie zagłosować na ulubione miejsce i śledzić na bieżąco wyniki plebiscytu, zaś później wyczekiwać albumu.

Niewątpliwie stres stał się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Obecnie żyjemy w czasach, gdy na nic nie mamy czasu, ciągle za czymś gonimy, gdzieś się śpieszymy, a co za tym wszystkim idzie – stres. Stres towarzyszy nam ciągle: w pracy, w domu, w kolejce do lekarza, za kierownicą, oglądając zawody sportowe, praktycznie w każdej godzinie naszego życia.

Co to jest stres?

Lekarz Hans Hugo Selye poświęcił 50 lat swojej pracy naukowej nad nadzwyczajnym zjawiskiem, które określił, jako stres. Był pierwszym, który wymyślił teorię, iż stres jest przyczyną wielu chorób, które są odpowiedzialne za zaburzenie fizycznych funkcji organizmu człowieka. Według nauki, jaką jest psychologia, stres polega na reakcji adaptacyjnej pomiędzy możliwościami człowieka a wymogami danej sytuacji, w której się znalazł. Jest to w pewien sposób wywołanie zaburzenia homeostazy. Jeżeli to zaburzenie jest na tyle poważne, że organizm nie jest w stanie jej przywrócić, wówczas dochodzi do choroby.

Jakie negatywne odczucia, może wywołać stres?

Pierwszymi i najczęściej występującymi dolegliwościami, które wywołuje stres, są: •    Ból głowy, szyi i pleców. •    Uczucie dławienia, tzw. guli w gardle. •    Drżenie rąk czy nóg. •    Tiki nerwowe. •    Przyspieszony oddech. •    Szybsza praca serca. •    Pocenie się. Jest to tylko kilka najczęściej występujących, a zarazem dokuczających reakcji związanych ze stresem. Jednak z powodu ciągłego stresu może dojść do następstw obniżenia odporności organizmu. Pojawiające się sytuacje stresowe mogą być bardzo niebezpieczne dla astmatyków, gdyż mogą wywołać atak choroby, a co za tym idzie pogorszenie zdrowia. Stres może mieć również swoje następstwa w funkcjonowaniu układu trawiennego. Najczęściej prowadzi do wrzodów żołądka lub zapalenia jelit.

Długotrwały stres – do czego może prowadzić?

Jak wiadomo, stres jest częścią życia człowieka. Jest to normalna reakcja na ciężką sytuację i wymaga oswojenia się z nową sytuacją. Każdy człowiek ma inny sposób na radzenie sobie ze stresem. Jednak nie zawsze ten sposób jest skuteczny. W tej sytuacji dochodzi do dolegliwości natury psychologicznej, a jednym ze schorzeń, które wywołuje stres, jest depresja. Stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Jest to reakcja organizmu na trudną lub nową sytuację, która wymaga zaadaptowania się do zmieniających się warunków, zarówno zewnętrznych, jak i psychicznych. Każdy człowiek ma własne sposoby radzenia sobie ze stresem, ale czasem ich skuteczność jest niewystarczająca. Wtedy stres może stać się przyczyną wielu dolegliwości psychosomatycznych, a jedną z najpoważniejszych chorób wywoływanych właśnie przez życie w stresie, jest depresja. Podczas sytuacji nasilonego stresu występują zmiany w zachowaniu człowieka, takie jak agresja, nadpobudliwość czy apatia. Stres jest takim zjawiskiem, którego nie da się całkowicie wyeliminować z naszego życia codziennego. Jednak można bardzo skutecznie walczyć ze skutkami stresu. W tym celu posłuży nam najnowszy produkt, który nosi nazwę Stabliss.

Co to jest Stabliss?

Stabliss jest suplementem diety, który regularnie stosowany utrzymuje równowagę organizmu, likwidując wszystkie szkodliwe konsekwencje stresu. Jest to preparat składający się w 100% z samych naturalnych składników. Podstawową bazą suplementu są jagody acai.

Jakie wobec tego właściwości, posiadają w sobie jagody acai?

Największą tajemnicą skuteczności tabletek Stabliss jest owoc jagody acai. Owoc ten posiada szereg znakomitych właściwości, takich jak: •    Pobudza poziom tak zwanych hormonów szczęścia. •    Poprawia samopoczucie oraz redukuje problemy ze snem. •    Wzmacnia odporność oraz normalizuje ciśnienie krwi. •    Działa uspokajająco, relaksująco, wyciszająco. •    Zwiększa wytrzymałość organizmu. •    Reguluje apetyt, zapobiegając przybieraniu na wadze.

W jaki sposób należy stosować Stabliss?

W celu trwałego wyeliminowania stresu z życia należy stosować 2 tabletki dziennie. Zalecane jest, aby zażyć 2 tabletki przed snem. Najlepiej popić je wodą. Pierwsze efekty można zauważyć, już po kilku dniach stosowania. Opakowanie suplementu zawiera 60 tabletek, czyi starcza na miesiąc stosowania.

Opinie na temat Stabliss!

Lena W ostatnim czasie miałam bardzo dużo stresujących zdarzeń. Stałam się strasznie nerwowa i nie mogłam sobie dać rady. Postanowiłam zastosować coś na uspokojenie. Po tabletkach, które stosowałam, byłam bardzo ospała i źle się czułam. Wtedy postanowiłam je zmienić i natrafiłam na Stabliss. Te tabletki spowodowały, że moje dolegliwości minęły, a ja stałam się spokojna i wszystko się poukładało. Dzięki Stabliss nie muszę już martwić się, że poddam się stresowi! Sławek Stabliss to suplement diety, który ułatwi Ci życie! Sprawi, że się odprężysz, wyciszysz i osiągniesz swój cel. Stabliss to rozwiązanie moich problemów. Polecam! Kinga Moim największym problemem na uczelni był stres. Każdy egzamin, zwłaszcza ustny był istnym koszmarem. Dopiero kiedy zaczęłam stosować Stabliss, mój koszmar odszedł, a ja spokojnie zdaję sesje na 5! Stabliss to produkt godny polecenia!